راهنمای نگارش مقالات

شکل کلی مقاله


اندازه صفحات باید برابر با A4 در نظر گرفته شوند و فاصله از لبه‌های بالا، پایین، چپ و راست مانند الگو قرار داده شده در زیر باشد.

نام نویسندگان


نام نویسندگان باید در یک سطر و بعد از عنوان مقاله آورده شود. همچنین نویسندگان باید فرد عهده‌دار مکاتبات را با قرار دادن علامت ستاره (٭) در بالای اسم او در لیست نام نویسندگان مشخص کنند.

مشخصات نویسندگان


مشخصات نویسندگان شامل مرتبه علمی، نام دانشکده، نام دانشگاه، نام شهر، نام کشور، پست الکترونیک و شماره تلفن/دورنگار است. این مشخصات باید برای هر نویسنده در یک سطر نوشته شده و با ذکر شماره به نویسنده مربوطه ارجاع داده شود.

چکیده فارسی


چکیده باید به صورت یک پاراگراف شامل 200 تا 250 کلمه، موضوع و نتایج پژوهش انجام‌گرفته را بطور صریح بیان کند، به بیان دیگر، باید اهمیت موضوع، لزوم انجام تحقیق و خلاصه‌ای از نحوه انجام آن و همچنین نتایج شاخص به‌دست‌آمده در چکیده طرح شود. در نگارش چکیده باید از بیان جزئیات، جدول، شکل، رابطه ریاضی و حتی‌الامکان ارجاع خودداری نمود.

کلمات کلیدی فارسی


تعداد کلمات کلیدی ارائه‌شده در انتهای چکیده باید پنج کلمه یا عبارت باشد.

لازم به ذکر است که باید به تمامی مراجع در متن مقاله ارجاع داده شده و برای ارجاع به مراجع نیز تنها از شماره آن‌ها در لیست مراجع و در داخل دو کروشه استفاده شود (مانند: [1]) و نیازی به ذکر کلمه مرجع قبل از آن نیست (مانند: مرجع [1])؛ مگر آن‌که جمله‌ای با همین عبارت آغاز شود (مانند: در مرجع [1]…»). برای ارجاع به دو مرجع و یا چند مرجع با شماره‌های غیرمتوالی باید از «و» و برای ارجاع به چند مرجع با شماره‌های متوالی باید از خط‌تیره استفاده نمود مانند: [2 و 1]، [12-15]، [16و 9 و 2] و یا [3-4 و 1]).

شکل‌ها


طرحواره‌ها، نمودارها و شکل‌های بکاررفته همگی باید با عنوان «شکل» نامگذاری شوند و به صورت وسط‌چین در مقاله قرار بگیرند. شکل‌های موجود در مقالات ارسالی باید دارای کیفیتی مناسب باشند. بعد از مرحله داوری و پذیرش مقاله نیز لازم است تا شکل‌ها با وضوحی حداقل برابر با 300 پیکسل در اینچ و در قالب JPEG یا TIFF و همچنین فایل اکسل نمودارها به صورت جداگانه ارسال شوند. در نامگذاری محورهای نمودار باید عنوان محور همراه با ذکر واحد در داخل کروشه در ادامه آن آورده شود. خواهشمند است قلم تمامی شکل‌ها Times New Roman باشد. محورهای شکل‌ها، راهنمای شکل و اعداد درون آنها باید به انگلیسی نگاشته شوند. شایان ذکر است که هماهنگی نمودارها از نظر نوع و شماره قلم سبب زیبایی بیشتر مقاله خواهد شد. همچنین شکل‌ها باید به صورت یکپارچه در متن مقاله قرار گیرد و از افزودن تکست‌باکس و موارد دیگر به صورت جداگانه به شکل خودداری نمایید چرا که دچار به‌هم‌ریختگی خواهد شد.

جدول‌ها


نوشته‌های داخل جدول باید به فارسی و به صورت وسط‌چین نوشته شود و در صورت استفاده از پاورقی در جدول‌ها، باید محل قرارگیری آن‌ها در زیر همان جدول باشد. لازم به ذکر است که جدول‌ها نباید به صورت عکس ارائه شوند.

رابطه‌های ریاضی


ابزار مت‌تایپ برای نوشتن رابطه‌های ریاضی از کارایی بسیار بالایی برخوردار است و تمامی رابطه‌های بکارفته در مقاله باید با استفاده از این ابزار نوشته شوند. به‌دلیل به‌هم‌ریختگی برخی معادلات تولید‌شده به‌وسیله ابزار معادله آفیس و ایجاد اختلال در فرآیند داوری، تنها ابزار مجاز برای نگارش روابط، مت‌تایپ می‌باشد.

 

برای نگارش مقالات به دو زبان فارسی و انگلیسی به الگوهای مقاله نویسی زیر مراجعه کنید.

دانلود الگوی انگلیسی

دانلود الگوی فارسی

برای دانلود کلیک کنید.